Case Study: Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego

Wdrożenie 7 e-usług świadczonych przez RSPR dla pacjentów oraz podmiotów zewnętrznych

Czas trwania projektu: 8 miesięcy
Data zakończenia projektu: sierpień 2018

Simple S.A.


Sektor: systemy medyczne
Lokalizacja: Warszawa, Polska
Wielkość: 200 pracowników


O firmie
Firma jest notowana na Giełdzie Papierów
Wartościowych i  jednym z najczęściej wybieranych partnerów biznesowych w zakresie wdrożeń systemów klasy ERP, HCM, CRM, BI, WorkFlow oraz systemów medycznych (HIS).

O projekcie


W ramach 8-miesięcznego projektu we współpracy z Simple S.A. byliśmy w pełni
odpowiedzialni za wdrożenie e-usług w Radomskim Pogotowiu Ratownictwa Medycznego.
Naszym zadaniem było samodzielne przeprowadzenie a n a l i z y p o t r z e b K l i e n t a,
przygotowanie dokumentacji projektowej, stworzenie rozwiązania, wdrożenie wraz ze
szkoleniem oraz przeprowadzenie odbioru przez stacje pogotowia.

„Dzięki wyjątkowemu
zaangażowaniu firmy udało
się stworzyć produkt niemal
idealny”


– Zadowolony Klient
Sławomir Góraj,
kierownik projektu ze strony RSPR

Co udało się zrobić dla Klienta? Redukcja ilości dokumentów Zadowolenie klienta Terminowość Ilość spotkań w siedzibie klienta
-20% 95% 100% 12

Wyzwanie


Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego to placówka obsługująca 24 miejscowości za pomocą 41 karetek pogotowia oraz zespołów stacjonarnych. Oprócz nagłych interwencji pogotowie świadczy usługi w postaci zabezpieczenia imprez masowych, realizacji transportów sanitarnych, przewozu noworodków oraz udostępnia dokumentację medyczną upoważnionym podmiotom. Przed wdrożeniem nowego rozwiązania duża ilość zgłoszeń oraz złożony proces obiegu dokumentów wydłużał czas wykonania usługi przez RSPR, utrudniał komunikację ze zleceniodawcą oraz powodował nieporozumienia. Celem projektu było ujednolicenie kanału komunikacji, monitorowanie statusu zleceń oraz usprawnienie wymiany informacji. 

Podejście

 

Ze względu na formę realizacji projektu (przetarg w instytucji publicznej) niezbędne było połączenie spełnienia wymagań zapisanych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia z rzeczywistymi wymaganiami i potrzebami określonymi w trakcie dokładnych analiz i rozmów z Klientem. Spędziliśmy 12 dni na spotkaniach, aby poznać oczekiwania wszystkich grup użytkowników (pacjenci, dział statystyki i finansów, pielęgniarki, sanitariusze, kierownictwo pogotowia). W rezultacie stworzony został aktywny prototyp (moqups.com), a skolejne kroki rozpoczynały się po zatwierdzeniu poprzedniego etapu.

 

1. Analiza potrzeb (4 tygodnie):

– wyznaczenie osoby wiodącej po stronie Klienta,

– spotkania w siedzibie Klienta w celu rozpoznania potrzeb,

– zdefiniowanie wymagań funkcjonalnych i niefunkcjonalnych,

– aktywne doradztwo w zakresie funkcjonalności,

 

2. Stworzenie dokumentacji (2 tygodnie):

– spisanie wymagań i stworzenie aktywnego prototypu (moqups.com),

– stworzenie dokumentacji w postaci pliku Word.

 

3. Prace programistyczne (5 miesięcy):

– stworzenie rozwiązania oraz integracji z systemami zewnętrznymi,

– iteracyjne dopasowanie kierunku rozwoju oprogramowania zgodnie z potrzebami klienta.

 

4. Testy (4 tygodnie)

– testy na środowisku przedprodukcyjnym,

– testy integracyjne z systemami zewnętrznymi.

 

5. Wdrożenie (2 tygodnie)

– szkolenia dla personelu wraz z asystą uruchomieniową,

 

6. Wsparcie po-wdrożeniowe

– rozwiązywanie zgłaszanych problemów (III linia wsparcia).

 

7. Utrzymanie

– wdrażanie zmian zgodnie z oczekiwaniem klienta

Rozwiązanie

Już pierwsze spotkanie z Klientem pokazało, że oczekiwane rozwiązanie to wielo-platformowe rozwiązanie współdzielone przez ponad 50 pracowników pogotowia, 15 firm współpracujących oraz pacjentów. Całość powinna integrować się z systemem medycznym Medinet Medicom oraz platformą do obiegu dokumentów Simple XPRIMER (HRM, DOK).

 

Do zadań naszej firmy należało przygotowanie:

 

– aplikacji WWW dla pacjentów i jednostek współpracujących,

– aplikacji WWW dla personelu, – obsługa 8 tabletów dla sanitariuszy,

– obsługa 4 kiosków interaktywnych dla personelu,

– obsługa 4 wyświetlaczy LCD nad gabinetami.

 

Po analizie technicznej postanowiliśmy stworzyć rozwiązanie oparte na jednej wspólnej usłudze uruchomionej na niezależnym serwerze IIS. Całość rozwiązania oparta została na środowisku .NET, w którym został stworzony serwer aplikacji udostępniający końcówki RestAPI będące jedynym punktem komunikacji dla wszystkich urządzeń (WWW, tablety, kioski interaktywne, wyświetlacze LCD). Niezależny serwer zmniejszył potencjalne skutki ataku DDoS na infrastrukturę szpitala, a certyfikat SSL TSL 1.2 gwarantuje poufność komunikacji. Za fizyczne dostarczenie serwerów i jego konfigurację bazującą na Windows Server i MSSQL 2017 odpowiadał partner, firma Simple.

 

Dla pacjentów oraz jednostek współpracujących zaoferowaliśmy poszczególne e-usługi dostępne przez portal WWW widoczne po zalogowaniu na dedykowane konto lub przez profil e-PUAP. Zgłoszenie żądania transportu bądź prośby o wydanie dokumentacji trafiają poprzez integracje do systemu obiegu dokumentów. Po analizie wniosku informacja zwrotna wraz z załącznikami trafia do wnioskodawcy i jest dostępna na portalu e-usług.

Dla sanitariuszy i lekarzy

 

Wyzwaniem było zapewnienie 100% gwarancji otrzymania zlecenia przez sanitariusza. Jako narzędzie pracy wybrano tablet medyczny MioCARE L135 z obsługą GPS. Wysłanie każdego zlecenia komunikowane jest sygnałem dźwiękowym i graficznym (w aplikacji na bazie połączenia internetowego i dodatkowo SMS), a sanitariusz jest zobowiązany do zatwierdzenia otrzymanego zlecenia; nad całością czuwa dyspozytor mający dostęp do aktualnego statusu zlecenia

Responsive image
Responsive image

Na każdym etapie pracy sanitariusz ma dostęp do danych pacjenta w trybie online, a dane medyczne synchronizują się z bazą systemu medycznego. Ponadto może zapisać dane do pliku PDF oraz skorzystać z wydruków opartych na Reporting Services i wydrukować kartę czynności medycznych na mobilnej drukarce H P.

Dla pacjentów

 

Jednym z elementów rozwiązania był kiosk multimedialny z dotykowym ekranem. Pacjent po wpisaniu numeru PESEL jest weryfikowany w zewnętrznym systemie NFZ eWuś w celu potwierdzenia ubezpieczenia. Integracja z drukarką ZEBRA umożliwia wydrukowanie numerka w kolejce. Rozwiązanie oparte jest na Windows 10 i jest zabudowane w estetycznym oraz wytrzymałym kiosku.

 

Oczekiwany numerek wyświetlany jest na wyświetlaczu LCD, który został podpięty przez HDMI do Raspberry Pi Zero.

Responsive image
Narzędzia, których użyliśmy w projekcie:

 

lobo solution

Rzeźnicza 28-31, p.3
50-130 Wrocław

NIP: 754-281-41-16
REGON: 160141920

godziny otwarcia

8.00 – 18.00

social media